فیلم های آموزشی نرم افزار Qual2k

معرفی نرم افزار Qual2k و کاربرد آن:

حفاظت و مدیریت کیفیت منابع آبی رودخانه‎ها به‌عنوان یکی از منابع طبیعی ارزشمند و دارای کارکردهای مختلف به‌ویژه در شرایط تشدید محدودیت‎های کمی منابع آب بیش از پیش حائز اهمیت است. اجرای فرآیند مدیریت کیفیت آب مستلزم اطلاع از وضعیت پایه کیفیت آب بدنه آبی، الزامات کیفیت آب بدنه مورد نظر، ظرفیت (توان) خودپالایی بدنه آبی و راهکارهای بهبود کیفیت آب است. استراتژی‌های مدیریت کیفیت آب بر اساس تصمیم‌گیری‌های پیچیده که اغلب ارزیابی اثر راهکارهای بهبود کیفیت آب از جنبه‌های مختلف بوده، انتخاب می‌شود. برای ارزیابی اثر این راهکارها، مدل‌های ریاضی شبیه‌سازی کیفیت آب، به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارائه مدل‌های سری برای رودخانه توسط آژانس حفاظت محیط‌زیست آمریکا (USEPA) با مدل QUAL2E آغاز شد. بعد از مدل QUAL2E مدل QUAL2EU با امکان تحلیل عدم قطعیت ارائه شد و پس از آن به ترتیب نسخه‌های جدیدتر نرم‌افزارهای سری QUAL با نام‌های Qual2k و Qual2kw  توسط آژانس حفاظت محیط‌زیست آمریکا ارائه شدند. مدل تک‌بعدی Qual2kw شبیه‌سازی تغییرات کیفیت آب (19 متغیر) را به‌صورت روزانه و با گام­ زمانی کمتر از یک­ ساعت شبیه ­سازی می‌کند. در نظر گرفتن اثر گیاهان ثابت بر اکسیژن محلول، تبدیل مرگ جلبک به CBOD، کاهش مقدار CBOD در اثر فرآیند نیتریفیکاسیون و همچنین امکان کالیبراسیون اتوماتیک در Qual2kw، از جمله بهبودهایی است که نسبت به نسخه‌‌های قبلی، در آن توسعه داده شده است. واسط گرافیکی برای ورود اطلاعات، اجرای مدل و مشاهده نتایج، اکسل است. به این ترتیب برای اجرای برنامه نیاز به نصب برنامه خاصی نیست و اطلاعات ورودی و نتایج خروجی همگی در اکسل قابل مشاهده است.

استقبال گسترده محققین و کارشناسان کشورهای مختلف از این مدل برای شبیه‌سازی کیفیت آب رودخانه‌های مختلف، حاکی از کارآمد بودن مدل Qual2kw در تصمیم‌گیری‌های مدیریت کیفیت آب رودخانه‌ها است. در ایران نیز در مطالعات و تحقیقات بسیاری از مدل Qual2kw استفاده شده است و مدل کیفیت آب بسیاری از رودخانه‌های بزرگ و مهم کشور از جمله کارون، طالقان، چالوس، زرینه‌رود، سیمینه‌رود، سفیدرود، زرجوب، گرگر، قره آغاج، شفا رود، شاپور، دالکی، حله، کرج، کر، کرخه، قشلاق و … با استفاده از مدل Qual2kw ساخته و اجرا شده است و در تمامی این موارد، کارکرد مدل مورد تائید محققین و کارشناسان بوده است.

مخاطبین نرم افزار Qual2k:

مهندسین و دانشجویان آب، عمران، منابع آب، محیط زیست، کشاورزی- محققین و دانشجویان فعال در حوزه ی کیفیت آب.