فیلم های آموزشی بسته نرم افزاری GeoStudio

معرفی نرم افزار GeoStudio و کاربرد آن:

نرم‌افزار GeoStudio (ژئواستودیو) از نرم‌افزارهای نام‌آشنا و بسیار کاربردی دوبعدی در مهندسی ژئوتکنیک است. این نرم‌افزار که محصول کمپانی کانادایی GEOSLOPE است، هم‌اکنون در بیش از ۱۰۰ کشور جهان به کار گرفته می‌شود. ژئواستودیو هم‌چون دیگر نرم‌افزارهای تخصصی ژئوتکنیک مانند FLAC و Plaxis، برمبنای روش‌های عددی کار می‌کند. روش المان محدود، مبنای تحلیل‌هایی است که در این نرم‌افزار انجام می‌شود. مهندسان معدن و مهندسان عمران در گرایش‌های دیگری هم‌چون منابع آب، زلزله و محیط زیست از قابلیت‌های ژئواستودیو بهره می‌برند.

دامنه‌ی کاربردهای ژئواستودیو بسیار گسترده است. در این نرم‌افزار امکان انجام تحلیل‌های تنش ـ کرنش، جریان و تراوش وجود دارد. هم‌چنین تحلیل پایداری شیروانی‌ها، پایداری سدهای خاکی و تحلیل دینامیکی سازه‌های ژئوتکنیکی هم در ژئواستودیو انجام می‌شود. مدل‌سازی نیلینگ، مدل‌سازی پدیده‌ی روانگرایی در خاک‌های مستعد و شبیه‌سازی پدیده‌ی نشست از دیگر کارایی‌های ژئواستودیو است.

ژئواستودیو نرم‌افزاری است که با برخورداری از فرمولاسیونی جامع، قادر به حلی مسائل بسیار پیچیده‌ی ژئوتکنیکی است. ژئواستودیو کتابخانه‌ی کاملی از انواع مدل‌های رفتاری خاک دارد که به کاربر آزادی عمل بیشتری در مدل‌سازی می‌دهد. با استفاده از این مدل‌های رفتاری، کاربر قادر به شبیه‌سازی رفتار اغلب مصالح ژئوتکنیکی خواهدبود. در محیط ژئواستودیو می‌توان مسائل چندجزئی را با تعریف هندسه‌ی هر جزء و اختصاص مصالح به آن‌ها، شبیه‌سازی و تحلیل کرد.
در این نرم‌افزار کاربر می‌تواند هندسه‌ی موردنظر خود را مستقیماً ترسیم، یا آن را از فایل‌های اتوکد فراخوانی کند. ابزارهای بصری بسیار قوی و امکان تدوین داده‌های خروجی در اکسل، گرفتن خروجی را از ژئواستودیو بسیار ساده کرده‌اند. ژئواستودیو این توانایی را دارد تا مسائل را به روش‌های استاتیکی، شبه‌استاتیکی و دینامیکی تحلیل کند.
هم‌چنین این نرم‌افزار می‌تواند توابع رفتاری زمانی و مکانی مانند تخلیه و پر شدن سریع مخازن را مدل‌سازی کند. ژئواستودیو تفاوت‌های پارامتریک خاک در جهات مختلف و مسلح‌کننده‌های خاک مانند انکر، نیل و ژئوگرید را نیز پوشش می‌دهد.

مجموعه GeoStudio شامل محصولات زیر می باشد:

  • SLOPE/W: تجزیه و تحلیل پایداری شیب
  • SEEP/W: تجزیه و تحلیل نشت آب های زیر زمینی
  • SIGMA/W: تجزیه و تحلیل فشار تغییر شکل
  • QUAKE/W: تجزیه و تحلیل دینامیکی زلزله
  • TEMP/W: تجزیه و تحلیل زمین گرمایی
  • CTRAN/W: تجزیه و تحلیل انتقال املاح
  • AIR/W: تجزیه و تحلیل جریان هوا
  • VADOSE/W: تجزیه و تحلیل منطقه هوادار و پوشش خاک

همه ی نرم افزار های ذکر شده به جز Slope/w از روش اجزای محدود استفاده می کنند. نرم افزار Slope/w نیز برخلاف بسیاری از نرم افزارهای مشابه مانند  Plaxis، تنها از روش های ترسیمی و تعادل حدی که روش های محبوبی در تحلیل پایداری هستند، برای محاسبه  پایداری استفاده می کند.همچنین این بسته ی نرم افزاری قابلیت مدل سازی توابع رفتاری زمانی و مکانی مانند تخلیه و پر شدن سریع مخزن، تفاوت های پارامتریک خاک در جهات مختلف و همچنین مدل مسلح کننده های خاک در انواع مختلف انکر، نیل و ژئوگرید را دارد.

مخاطبین نرم افزار GeoStudio:

دانشجویان و مهندسین ژئوتکنیک، زمین شناسی، مهندسی آب، سازه های آبی، کشاورزی، مهندسی عمران و سایر علاقمندان