فیلم های آموزشی نرم افزار GMS و مدل MODFLOW

معرفی نرم افزار GMS و مدل MODFLOW:

به‌ منظور آشنایی با نرم‌افزار GMS و ابزارهای موجود در این برنامه که آن را از دیگر نرم‌افزارهای مورداستفاده در تهیه‌ی مدل‌های انتقال جرم و جریان آب زیرزمینی متمایز ساخته است به‌طور خلاصه پرداخته می‌شود. در GMS انواع مختلف مدل‌ها پشتیبانی می‌شود و تسهیلات زیادی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین مدل‌های گوناگون و انواع داده‌ها در آن فراهم‌ شده است. این نرم‌افزار محیطی جامع و گرافیکی برای مدل‌سازی‌های آب زیرزمینی است. در واقع GMS شامل یک رابط (Interface) کارتوگرافیکی و تعدادی کدهای مورد استفاده در مدل‌سازی نظیر UTCHEM ، FEMWATER ،SEEP2D ،MODPATH ،SEAM3D ،RT3D ،ART3D ،MODAEM ،MT3DMS ،MODFLOW ، PESTو UCODE است.

نرم‌افزار GMS توسط آزمایشگاه تحقیقات مدل‌سازی محیط‌زیست از دانشگاه بریگهام یانگ تولید شده است. MODFLOW یک مدل سه‌بعدی جریان اشباع، تفاضل محدود و Block-centered است که توسط سازمان زمین‌شناسی ایالات‌متحده تهیه‌ شده است و در تجزیه تحلیل‌های حالت پایدار و ناپایدار جریان به‌ کاربرده می‌شود. GMS به‌عنوان یک پیش پردازشگر و پس پردازشگر بسیار قدرتمند برای کد مادفلو به‌ حساب می‌آید. داده‌های ورودی برای MODFLOW توسط GMS تهیه و در فایل‌هایی ذخیره می‌شوند که این فایل‌ها توسط MODFLOW به هنگام راه‌اندازی GMS فراخوانی می‌شوند. مادفلو موجود در این نرم افزار قابلیت تهیه‌ی شبکه با هر دو روش مرکز شبکه‌ای و مرکز سلولی را دارد.

کد «MODFLOW» که برای شبیه سازی جریان اب زیرزمینی سه بعدی ارائه گردیده شامل برنامه اصلی و تعداد زیادی برنامه های فرعی بوده که این برنامه های فرعی در تعدادی نرم افزار مستقل دسته بندی شده اند . هر بسته نرم افزار برای شبیه سازی یکی از سیستم های هیدرولوژیکی نظیر تغذیه از رودخانه ، تخلیه توسط زهکش ، برداشت آب توسط چاه ،   یا برای حل معادلات خطی سیستم جریان با یک روش خاص بکار می رود.

مخاطبین نرم افزار GMS و مدل MODFLOW:

مخاطبین اصلی این نرم افزار مهندسین آب، عمران، کشاورزی، منابع آب و سایر علاقمندان به بحث مدلسازی آب های زیرزمینی هستند.